Profesjonalne CV: jak zwiększyć szanse na znalezienie pracy wśród filozofów?

profesjonanle cv

Absolwenci kierunków humanistycznych z reguły mają większe problemy ze znalezieniem pracy związanej z zainteresowaniami i przynoszącej satysfakcję. Wiele osób uważa, że studiowani filozofii i innych podobnych kierunków to zajęcia hobbystyczne, po których trudno dostać dobrą posadę. Tymczasem kompetencje, którymi mogą się pochwalić przyszli kandydaci są pożądane.

Kreatywność zawsze w cenie

Studenci filozofii są z reguły bardzo kreatywni. Mają szerokie horyzonty i ciekawe pomysły, a to umiejętności, które w wielu branżach są bardzo ważne. Agencje kreatywne, media, handel, marketing – to tylko nieliczne dziedziny, w których absolwenci kierunków humanistycznych mogą szukać zatrudnienia. Studia wymagają przyswojenie ogromnej ilości wiedzy i wpływają na specyficzny sposób myślenia. Poza tym absolwenci tego kierunku bardzo precyzyjnie wyrażają swoje myśli i potrafią się komunikować z innymi. W wielu branżach szczególnie ważne są dobre pomysły. Według danych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w 2014 r. tylko 1,3 proc. absolwentów Instytutu Filozofii i Instytutu Kulturoznawstwa było bezrobotnych. To, w porównaniu z innymi wydziałami, bardzo mały odsetek. Wynik ten jednoznacznie pokazuje, że ludzie z wyobraźnią i dobrymi pomysłami są doceniani. Szacuje się, że w przyszłości coraz więcej pracodawców będzie zwracało uwagę takie miękkie umiejętności. Obecnie wiele osób uczy się sztuki komunikacji na profesjonalnych szkoleniach. Tymczasem absolwenci filozofii nabywają takich umiejętności podczas wszystkich lat na uczelni.

Doświadczenie ponad wszystko

Ważnym czynnikiem pomagającym w zdobyciu satysfakcjonującego zajęcia jest doświadczenie. Skończone studia to nie wszytko, bo one uczą tylko teorii, a w praktyce może być rożnie. Student filologii polskiej bez odpowiedniej praktyki nie będzie w stanie tworzyć tak ciekawych tekstów, jak dziennikarz z wieloletnim stażem zawodowym. Absolwenci filozofii wiedzą, że trudno będzie im znaleźć po studiach pracę, dlatego już podczas nauki imają się różnych dorywczych zajęć, zdobywając tym samym cenne doświadczenie. Wielu z nich dokształca się na własna rękę, by móc w przyszłości znaleźć dochodowe zajęcie. Takie podejście jest niejednokrotnie ważniejsze niż uzyskane dyplomy i tytuły. Pracodawcy cenią sobie kandydatów, którzy zajmowali się podobnymi rzeczami, bo w ten sposób oszczędzają czas na szkolenie pracownika. Otwarty sposób myślenia i umiejętność skutecznej komunikacji owocuje już podczas rozmowy kwalifikacyjnej, pozwalając danemu kandydatowi się wyróżnić w tłumie.
Żeby jeszcze bardziej zwiększyć szanse na znalezienie ciekawej posady, trzeba stworzyć profesjonalne CV. W ten sposób zyskujemy znacznie większe szanse, by rekruter się z nami skontaktował. Aplikacja musi być napisana językiem korzyści z wytłuszczeniem mocnych stron kandydata i podkreśleniem informacji, które dla przyszłego pracodawcy mogą być istotne, np. doświadczenie na podobnych stanowisku pracy. Dobrym pomysłem jest zlecenie wykonania CV specjalistycznej firmie. W ten sposób zyskamy gwarancję, że przygotowany dokument będzie spełniał najwyższe standardy i pozwoli się wybić. Profesjonalne CV ma być czytelne, ale przede wszystkim musi przykuwać uwagę odbiorcy. Stąd tak ważne jest zadbanie o szatę graficzną. Powierzenie tego zadania firmie, to bardzo dobry pomysł. Trzeba pamiętać, że zlecenie takiej usługi to inwestycja w siebie, dlatego warto skorzystać z takiej możliwości.

Dodaj komentarz