Nie masz dużego doświadczenia zawodowego? Postaw na profesjonalne CV

Codziennie przeglądasz setki ogłoszeń o pracę i omijasz te, które wyglądają ambitnie, bo wydaje ci się, że i tak nie masz szans. Niepotrzebnie. Dobrze przygotowane CV to przepustka do kariery, nawet dla ludzi, którzy nie mają tak dużego doświadczenia zawodowego.

Nigdy się nie poddawaj

Dobra praca, to lepsze życie. Ten wyświechtany frazes obrazuje, dlaczego tak wiele osób stara się zdobyć intratną pozycję. W końcu w firmie statycznie spędzamy ponad połowę swojego życia. Warto więc zrobić co tylko się da, żeby ten obszar przynosił nam satysfakcję i nie był jedynie przykrym obowiązkiem. Chodzenie do pracy, które polega tylko na odliczaniu godzin dzielących nas od końca dniówki to najgorsza rzecz, jak może się przytrafić. Trzeba więc sięgać wysoko i składać aplikacje do firm, które realizują naprawdę ciekawe przedsięwzięcia. Tak byśmy się mogli w nich odnaleźć i by wykonywane przez nas obowiązki sprawiały radoś. Tylko wtedy będziemy mogli się czuć szczęśliwi. Ważne jest, by wierzyć w siebie. W przeciwnym razie nie uda nam się zajść daleko. Od pucybuta do milionera to nie tylko amerykański mit, ale rzeczywistość. Wielu szanowanych biznesmenów na początku swojej kariery pełniła funkcje, delikatnie mówiąc, mało reprezentatywne. Żeby jednak osiągnąć sukces, trzeba ciągle próbować. Czasami mamy zaniżone poczucie własnej wartości i wydaje się nam, że udział w rekrutacji prowadzonej przez znaną firmę nie ma najmniejszego sensu. Tymczasem o tym, czy ktoś nas zatrudni zależy wiele czynników. Oczywiście ważne jest samo doświadczeni zawodowe, ale nie jest ono kluczowe. Wiele zależy od widzimisię rekrutera, humoru jaki ma w danym dniu oraz tego, czy będziemy się potrafili dobrze zaprezentować. Niezmiernie ważne jest też profesjonalne CV, bo dużo o nas mówi.

Jak powinno wyglądać dobre CV?

Dobre CV musi być przede wszystkim czytelne i przejrzyste. Nie może być w nim miejsca na niedopatrzenia, pomyłki, literówki. W przeciwnym razie całe nasze dotychczasowe starania i kwalifikacje zawodowe będą niedocenione. Stąd tak ważne jest, by na tę sferę zwrócić szczególną uwagę. Osoba zajmująca się rekrutacją nie ma czasu, żeby dokładnie analizować profil danego kandydata. Zazwyczaj pobieżnie skanuje dokument wzrokiem i wychwytuje co ważniejsze elementy. Dlatego tak dużo czasu trzeba poświęcić, by aplikacja była dopracowana. Ważniejsze informacje powinny zostać wyróżnione i umieszczone w widocznym miejscu. Tak naprawdę w ciągu kilkunastu sekund rekruter decyduje, czy chce z nami podjąć współpracę. Ten krótki czas musi wystarczyć na to, by dobrze się zaprezentować. Nie można też zapominać o tym, by posługiwać się językiem korzyści. Nasze doświadczenie zawodowe musi być przedstawione w ten sposób, by pracodawca widział, że zatrudnienie nas ma większy sens i może przyczynić się do rozwoju firmy. Tylko profesjonalne CV jest w stanie otworzyć ścieżkę do kariery osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę na rynku pracy.