Monitor dotykowy z wykorzystaniem technologii rezystancyjnej

Współczesna technologia rozwija się niezwykle szybko. W ostatnich latach triumfy święci monitor dotykowy – http://www.posiflex.com.pl/monitory,41.html – który pozwala na bardzo szerokie możliwości kontaktów użytkownika z daną aplikacją. Jest on sposobem na zaciekawienie klienta i przedstawienie mu oferty danego przedsiębiorstwa w całkiem innej formie. Sprawdź, czemu warto postawić na to rozwiązanie.

Monitor dotykowy – technologia rezystancyjna

Ekran wykonany przy pomocy tego typu technologii może występować w kilku formach. Najpowszechniejsze są panele rezystancyjne 4-, i 5-drutowe drutowe. Mniej powszechne są natomiast te 6-, 7- i 8-drutowe. Monitor dotykowy rezystancyjny składa się z dwóch warstw, oddzielonych za pomocą elementów nieprzewodzących. Są to: warstwa nośna – szkło 2-3 milimetrowe z jednorodną powłoką rezystancyjną i warstwa górna – która jest elastyczna (i także przewodząca). Górna warstwa musi być dość twarda, ponieważ jest miejscem styku urządzenia z otoczeniem. Twardość tej powierzchni określa się w skali Mohsa. W tym przypadku znajduje się ona na poziomie 3H, co pozwala zakładać jej odporność na dotyk na poziomie 35 milionów razy w ten sam punkt. Trzeba jednak zaznaczyć, że monitora nie można dotykać przedmiotem ostrym, a zwykły dotyk (niezależnie jakim przedmiotem) musi stykać się z ekranem przynajmniej na 3 milimetry. Tego rodzaju panel jest dość wrażliwy i zawsze trzeba uważać, by go nie zarysować. Warto też zaznaczyć, że ze względu na poliestrową powierzchnię, przeźroczystość ekranu stoi na poziomie 88%.

Gdzie można go wykorzystać?

Istnieje kilka obszarów, na których można wykorzystać monitory dotykowe oparte na technologii rezystancyjnej. Są to:
– meble wystawowe lub infokioski – wykorzystywane np. podczas imprez targowych,
– urządzenia sterujące i panele HMI,
– monitory na stanowiskach sprzedażowych oraz w komputerach typu POS,
– miejsca z ograniczoną ilością operatorów,
– terminale sterujące,
– urządzenia narażone na działanie różnego rodzaju cieczy.
Jeśli zaś chodzi o to, gdzie tego rodzaju monitory nie sprawdzą się najlepiej, to będą to: projekty w często uczęszczanych miejscach publicznych, wizualizacje potrzebujące dużej przejrzystości. nie sprawdzą się też jako urządzenia pracujące w środowisku dużego zapylenia lub obsługiwane przez szorstkie lub ostre narzędzia.

Jak działa ekran oparty na technologii rezystancyjnej?

W chwili kiedy się go naciska, górna warstwa ugina się w kierunku podłoża – i następuje wtedy zwarcie z dolną warstwą w punkcie styku. Wtedy też układ kontrolera obsługujący panel dotykowy, „wyłapuje” wartość spadku napięcia w tym właśnie punkcie. Następnie przetwarza te dane na wartość cyfrową i przesyła je do układu sterującego, którym może być komputer PC. Zwarcie dwóch warstw panelu pozwala na wymuszenie reakcji na dotyk: paznokciem, palcem, paznokciem, rysikiem, albo palcem w rękawicy roboczej – to znaczy czymkolwiek, co jest w stanie doprowadzić do ugięcia się warstwy górnej. Poprawne rozpoznanie dotyku przez kontroler następuje już przy ciężarze wynoszącym 90 gram. Zawsze trzeba pamiętać o tym, że rozciąganie oraz kurczenie się zewnętrznej powłoki poliestrowej monitora dotykowego pod wpływem zmian temperatur (emisja ciepła i długo pracująca matryca LCD) i wilgotności, z czasem zmniejsza jej wytrzymałość, ale też dokładność lokalizacji punktu dotyku. W takim momencie mówić można o błędnych wskazaniach panelu czyli dryfcie. Jest to uzależnione zarówno od zużycia powstałego na skutek nieustannego użytkowania, jak i opisanych wcześniej zmian w środowisku pracy ekranu. Można jednak temu w pewien sposób zapobiegać, stosując odpowiednio dobrane panele. Tak więc: 4-przewodowe panele rezystancyjne sprawdzą się najlepiej w monitorach o małych rozmiarach – takich do 12″. Wtedy też dryfty wynikające z ich konstrukcji nie będą zbyt znaczące dla pracy urządzenia. Natomiast, dla większych ekranów – powyżej 12″, w których błędy pomiaru w wersji 4-przewodowej mogłyby być już bardzo duże, najlepiej zastosować technikę 5-przewodową (dla tych największych najlepsza będzie ta 8-przewodowa). Jak więc widać, monitor dotykowy jest urządzeniem niezwykle przydatnym i wytrzymałym – dlatego warto zdecydować się na jego użytkowanie.

Dodaj komentarz