Leczenie kanałowe Tychy – nie trzeba się bać!

W rankingu na najbardziej nielubiane zabiegi dentystyczne zdecydowanie prym wiedzie leczenie kanałowe. Należy jednak zauważyć, iż medycyna poszła do przodu i jest to już kompletnie bezbolesny proces. Sprawdź, jak teraz wygląda takie leczenie.

Bez bólu

Obecnie stosowane jest miejscowe znieczulenie, które znosi odczuwanie bólu w obwodowym układzie nerwowym. Kiedyś zabieg oczyszczania kanałów podzielony był na kilka etapów i zajmował mnóstwo czasu. Obecnie może być przeprowadzany w o wiele krótszym czasie. Współczesny endodonta bez problemu dotrze do nawet najbardziej zakrzywionych kanałów korzeniowych, aby usunąć infekcję. Następnie zamyka je szczelnie, aby na koniec móc odbudować ząb protetycznie. Jak widać cały proces zajmuje jedynie jedną wizytę. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana z rozległymi zmianami okołowierzchołkowymi – ropnie zęba, torbiele. W takim wypadku należy przeprowadzić parę wizyt, aby zniwelować dolegliwości. Obecnie dentysta jest w stanie uratować nawet takie zęby, które kiedyś były skazane na usunięcie. Leczenie kanałowe polega na usunięciu z wnętrza zęba zainfekowanej bakteriami miazgi, wypełnieniu komory oraz kanałów korzeniowych materiałem stomatologicznym.

Dwie metody

Zabieg ten można wykonać przy pomocy dwóch metod. Pierwszą z nich jest metoda mortalna. W pierwszej fazie leczenia nie usuwa się zniszczonej miazgi, a jedynie nakłada preparat zawierający paraformaldehyd. Środek ten po dwóch tygodniach doprowadza do obumarcia tkanki wypełniającej komorę i kanały korzeniowe. Druga z nich to metoda ekstyrpacji, która jest znacznie szybsza w działaniu. Wystarczy, że zostanie nałożona pasta dewitalizująca i ból zostaje natychmiastowo uśmierzony. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym – stomatolog omija etap zatruwania zęba i przeprowadza cały zabieg w trakcie jednej wizyty. Jak przebiega nowoczesne leczenie kanałowe Tychy? Rozpoczyna się od otwarcia komory zęba i usunięcia martwej lub żywej miazgi w stanie zapalnym. Później mierzone są ujścia kanałów korzeniowych, po oczyszczeniu są one wypełniane gutaperką. Leczenie kanałowe Tychy to najlepiej wykonany zabieg w całej Polsce.

Dodaj komentarz