Dlaczego warto jest postawić na czujnik zbliżeniowy?

Potrzebujesz urządzenia, które pomoże Ci w bezkontaktowej detekcji? A może szukasz urządzenPR30_oia, które posiada dużą gamę wykrywania elementów? Jeśli na te pytania odpowiedziałeś „tak”, wtedy koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, dlaczego warto postawić na czujnik zbliżeniowy.

Co to jest czujnik zbliżeniowy?

Czujnik zbliżeniowy, najprościej rzecz ujmując, służy do bezkontaktowej detekcji oraz sygnalizacji obecności przedmiotów. Brak fizycznego kontaktu z wykrywanym przedmiotem, a także dzięki brakowi ruchomych części, powodują, że te narzędzia są bardziej trwałe i niezawodne, w szczególności w porównaniu z klasycznymi kontaktowymi wyłącznikami krańcowymi. Co istotne, brak ruchomych elementów mechanicznych wpłynął na zwiększenie się częstotliwości przełączania, która dochodzi do kilku tysięcy Hz. Obecnie wyróżniamy 4 typy czujników zbliżeniowych: indukcyjne, pojemnościowe, magnetyczne oraz fotoelektryczne.

Czujnik indukcyjny kontra czujnik pojemnościowy

Dzisiaj przyjrzymy się dwóm najpopularniejszym czujnikom zbliżeniowym. Czym się one różnią? Przede wszystkim właściwościami. Czujnik indukcyjny reaguje na zbliżanie się elementów metalowych. Z kolei czujnik pojemnościowy posiada ogromną gamę wykrywania elementów, w których wlicza się nie tylko metal, ale także tworzywa sztuczne, szkło, drewno, wodę, oleje etc. Niestety, mimo tej rozpiętości gamy posiadają również wady. Ich głównym minusem jest ich wrażliwość na wilgotność powietrza, wszelkie zanieczyszczenia, czy pyły. A gdzie się je wykorzystuje? Czujniki pojemnościowe są wykorzystywane głównie do detekcji opakowań oraz stanu napełnienia zbiorników. Z kolei indukcyjny czujnik zbliżeniowy jest wykorzystywany przede wszystkim jako wyłącznik krańcowy, choć zdarza się też tak, że służy on do pozycjonowania metalowych elementów maszyn.

Gdzie można kupić czujnik zbliżeniowy

Czujnik zbliżeniowy można kupić zarówno w tradycyjnym sklepie, jak i internetowym. W szczególności warto przyjrzeć się tej drugiej opcji. Nadal wiele osób nie jest przekonanych do sklepów internetowych, dlatego też właściciele próbują przyciągnąć klientów niskimi cenami. Czasami można znaleźć naprawdę fantastyczne oferty, dzięki którym zaoszczędzimy wiele pieniędzy. Dlatego warto jest postawić na sklep internetowy, ponieważ zaoszczędza się nie tylko pieniądze, ale także i czas.

Dodaj komentarz